ЛАЙКА
Растението
Лайката е едногодишно тревисто растение с разклонено стъбло. Високо е до 50 cm. Листата са двойно и тройноперести, нишковидни, нарязани. Цветовете са събрани в съцветие кошничка. Цветните кошнички са разположени на върховете на многобройните стъблени разклонения на дълги дръжки и се състоят от околовръстни, бели, езичести, женски цветчета и вътрешни, тръбести, жълти, двуполови цветчета. Цветното легло е изпъкнало, а отвътре - кухо. Плодът е продълговата кафява семка. Другото име на лайката е лайкучка.
Ползи от лайката
Лайката има широка популярност като лечебно растение, което се използва често при различни заболявания. Най-общо лайката има противовъзпалително и омекчаващо действие при заболяване на храносмилателния път, както и при възпалителни процеси в дихателните пътища на човек. За лечение на дихателните пътища се употребява за инхалации и промивки под формата на гаргара. Външно лайката се прилага за промивка на възпалената лигавица на очите, матката. Чрез вдишването на пари от лайка настъпва бързо облекчение на хрема и синузит, след което, разбира се, човек трябва да си стои в къщи на топло. Отварата от лайка има изключително благоприятен ефект при възпалителни процеси и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Лайката е и едно от най-известните природни успокоителни средства. Чаят от цветовете му помагат да се нормализира сънят и да се подобри качеството. Заедно с това лайката помага за намаляването на стреса и подобрява състоянието при стомашни заболявания. Оказва отличен ефект за облекчаване на състоянието при киселини и гадене. Въпреки това, освен че подобрява вътрешното ни състояние, това успокояващо растение има и способността да се грижи за външния вид. Това е така, защото тя има редица предимства, които подпомагат здравето на кожата.
Ползи за кожата от лайката
- Цветовете на лайката имат не само отлично противовъзпалително действие. Те също така са прекрасен антиоксидант и поради това помагат за успокояването на кожата и премахването на зачервяванията. Отварата от лайка помага за облекчаването на кожните раздразнения като екзема и псориазис.
- Полифенолите и фитохимикалите в лайката ускоряват регенерацията на клетките, намаляват появата на бръчки и правят белезите по-малко видими.
- Често производителите добавят екстракт от лайка в слънцезащитните кремове, тъй като той предпазва кожата от вредното въздействие на околната среда. Освен това забавя стареенето на кожата.
- Антиоксидантите в състава на цветовете действат отлично на кожата и подобряват нейното състояние. Заедно с това екстрактът от лайка помага за поддържането на нормалното кръвообращение на кожата, което, от своя страна, е много важно за запазването на красотата дълго време и изравняването на тена.
- Често тази съставка се използва и в кремовете за зона около очите, тъй като екстрактът от лайка се грижи за деликатната област, премахвайки подпухналостта, фините линии и бръчките. Охладените торбички и чай от лайка могат да намалят тъмните кръгове под очите.
- Геловете за измиване на лицето с лайка се справят отлично с нежното почистване на кожата от омазняването и премахването на мъртвите клетки. Козметиката с лайка е деликатна и не предизвиква дразнене или възпаление.
Лайката като билка и нейната употреба
Да преминем към обещаващите ползи за здравето на лайката. От тях най-често хората се възползват под формата на чай. Чаят от лайка е добре известен със своите успокояващи свойства. Налейте две до три чаени лъжички цветове от лайка в чаша гореща вода. След като билката се накисне за около десет минути, прецедете и се насладете на приятната напитка. Препоръчителната доза е 9 до 12 г цветове на ден. Билката помага и срещу възпаления в устата и гърлото – чаят, използван по този начин, няколко пъти на ден, има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.Можете да използвате чай от лайка и като тоник за грижа за косата. Той успокоява скалпа и леко изсветлява косата.Доброто храносмилане е от съществено значение за цялостното здраве. Лайката има противовъзпалителни свойства, които помагат за лечение на стомашно-чревни проблеми. Билката е богата на флавоноиди – биоактивни съединения, които според някои изследвания намаляват смъртността, свързана със сърдечно-съдови заболявания.