МАГДАНОЗ
Растението
Магданозът произхожда от региона на източното Средиземноморие – характерен е за Гърция. Двугодишната билка расте до един метър и има триродни листа, които могат да бъдат „къдрави“ или плоски. Къдравият магданоз е този, който е бил култивиран, защото магданозът с плоски листенца лесно може да се обърка с дивия магданоз, който е отровен, поради сходния им външен вид. Преди да придобие популярност като кулинарна билка, магданозът е бил използван като лечебно растение. Днес се отглежда в почти цялото северно полукълбо.
Магданозът като билка
Къдравият магданоз и магданозът с плоски листа имат подобен вкус: свеж и мек, с нотка на анасон. магданозът с плоски листа има малко по-интензивен, но балансиран вкус.
Употреба
Използва се и в средиземноморската, азиатската и северноафриканската кухня за ястия с месо, риба, зеленчуци, тестени изделия и яйца. Магданозът е много вкусен, когато се комбинира с лимон, лук, чесън и зехтин. Листата на магданоза също често се използват като украса; например поръсени върху традиционни ястия.
Употреба на магданоза в кулинарията
Магданозът е универсална подправка, която се използва във всякакви ястия - супи, яхнии, салати, месни и зеленчукови гозби. В отделни случаи магданозът се превръща в главно действащо лице - когато е паниран, при магданозените кюфтенца или в салата Табуле. Като цяло той рядко се подлага на по-продължителна термична обработка и най-често се слага в последните минути на готвенето или след самия му край.
Лечебни свойства на магданоза
Магданоза е доста полезна и здравословна храна, богат на витамин С, провитамин А, бета-каротин, фолиева киселина. Той понижава риска от рак, подобрява функционирането на имунната система, предпазва кръвоносните съдове и помага за запазването на косата. Етеричното масло от магданоз може да се окаже ключът към здравата и гъста коса. Масажирането на главата с етерично масло от магданоз предпазва от загубата на коса.