КОПРИВА

Растението

Копривата е род тревисти растения, които принадлежат към семейство Urticaceae. Това семейство се състои от растения, които обикновено имат жилещи власинки по стъблата и листата си. Видовете се характеризират с противоположните си листа, които често са назъбени и имат изпъкнала средна жилка. Тези растения обикновено са двудомни, което означава, че мъжките и женските цветове се образуват на отделни растения. Цветовете са малки и незабележими, разположени на гроздове по стъблата. Плодовете на видовете са ахени, които представляват малки, сухи, едносеменни плодчета, които не се отварят в зряла възраст. Копривата, има дълга история на използване в медицината и са известни с жилещите си косъмчета, които могат да причинят болезнен обрив при допир

Копривата като билка

Облекчаване на алергиите – Копривата има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на алергичните реакции, като сенна хрема и алергичен ринит. Понижаване на кръвното налягане – Копривата може да помогне за понижаване на нивата на кръвното налягане чрез намаляване на възпалението и насърчаване на разширяването на кръвоносните съдове. Поддържа простата здрава – Билката може да помогне за намаляване на размера на уголемената простата, състояние, известно като доброкачествена хиперплазия на простатата, чрез намаляване на възпалението и регулиране на хормоните. В допълнение към тези ефекти се смята, че билката помага още и за подсилване на имунната система, както и облекчаване на болките в ставите. Копривата може да има аналгетични свойства, които могат да помогнат за намаляване на болката в ставите и възпалението.

Употреба

Прилага се при вътрешни кръвоизливи (маточни, бъбречни, чернодробни) и като усилващо средство. При екземи при деца, чай от коприва помага много. Екземите в повечето случаи имат вътрешен причинител и те трябва да се лекуват отвътре с кръвопречистващи билки. Копривата е най-доброто кръвопречиставщо и кровообразуващо лечебно растение. Растението влияе върху панкреатичната жлеза, намалява съдържанието на захар в кръвта. Бани на цялото тяло с коприва помагат при ишиас. Благодарение на своите кръвообразуващи ензими, тя помага при малокръвие, анемия и други тежки заболявания на кръвта. Пясък в бъбреците и пикочния мехур се повлиява от коприва. В българската народна медицина копривата се използва при ревматизъм, ускорено сърцебиене, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, кашлица, задух, водянка, жълтеница, при копривна треска, захарен диабет.

Употреба на копривата в кулинарията

Наред с доказаните си здравословни свойства, копривата се е утвърдила и като вкусна храна, с която може да доставим удоволствие на сетивата и небцето си. Кулинарната й обработка е разностранна, но е важно да се отбележи, че колкото по-малка е тя, толкова по-голямо количество от полезните вещества на копривата ще попаднат в нашия организъм. Обикновено сме свикнали да включваме коприва в менюто си през пролетта. Любими на мнозина са супа от коприва, каша от коприва или пък салата. Заради парещите иглички на копривата, тя трябва да се бере с ръкавици и да се попари за кратко преди да се хапва. От коприва може да се направи дори брашно, а чаят от коприва е световно признат с целебните си свойства.

Лечебни свойства на копривата

Жлъчни и бъбречни заболявания, проблеми с простатата, където копривата действа като диуретик. Помага за алергии и други леки респираторни състояния. Анемия, която се повлиява благоприятно от желязото в копривата. Проблеми с очите, които се редуцират от наличието на витамин А. Ставните болки и артрита, чието действие се ограничава от наличието на разнообразни витамини, както и благодарение на редовно прилагане на компреси. Също така копривата е кръвопречистваща билка. Копривата спомага за стомашни колики и храносмилателни смущения. Оказва влияние срещу повишеното кръвното налягане, като го регулира и държи в норма. Облекчава подаграта. Спомага за облекчаване на менструални болки, маточни кръвотечения и менопауза. Има свойства да помогне срещу стрес, напрежение и тревожност. При състояния на умора и отпадналост, тъй като повишава количеството на желязо в организма